газета для изучающих английский язык School English
главная газета газета online activities recreation anglosphere world friends форум
новости | watching the world | history | culture | конкурсы 
School English
  • 6й номер за 2011г.
  • На сайте выложен 5й номер за 2011 г
  • Выход 4го номера за 2011 год
  • 3й номер газеты за 2011 год
  • 2й номер за 2011 год
  • 7,777 hugs in 24 hours
  • Never Too Old to Learn
  • Melting Glaciers
  • Japanese language in crisis
  • Monkey business
  • Rage Against The Machine Want Annual La Festival
  • Fox Reups ‘Family Guy’ & ‘Cleveland Show’
  • Justin Bieber loses YouTube crown to Rebecca Black
  • The Prodigy To Release Milton Keynes Bowl Film In Cinemas Next Month
  • Artist Terje Isungset brings Norwegian ice music to UK
  • реклама

    SE online /

    2010 Academy Awards

    2010 Academy Awards Here is the full list of nominees for the 2010 Academy Awards, to be held in Hollywood on 7 March 2010.

    BEST PICTURE

    Winner: The Hurt Locker

    Avatar

    The Blind Side

    District 9

    An Education

    Inglourious Basterds

    BEST DIRECTOR

    Winner: Kathryn Bigelow

    (The Hurt Locker)

    James Cameron (Avatar)

    Quentin Tarantino (Inglourious Basterds)

    Lee Daniels (Precious)

    Jason Reitman (Up in the Air)

    BEST ACTOR

    Winner: Jeff Bridges (Crazy Heart)

    George Clooney (Up in the Air)

    Colin Firth (A Single Man)

    Morgan Freeman (Invictus)

    Jeremy Renner (The Hurt Locker)

    ACTRESS

    Winner: Sandra Bullock (The Blind Side)

    Helen Mirren (The Last Station)

    Carey Mulligan (An Education)

    Gabourey Sidibe (Precious)

    Meryl Streep (Julie and Julia)



    BEST SUPPORTING ACTOR

    Winner: Christoph Waltz

    (Inglourious Basterds)


    BEST SUPPORTING ACTRESS

    Winner: Mo’Nique (Precious)



    BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

    The winner: El Secreto de Sus Ojos -
    The Secret in Their Eyes (Argentina)


    BEST ORIGINAL SCREENPLAY

    Winner: Mark Boal (The Hurt Locker)



    BEST ANIMATION

    Winner: Up


    BEST ADAPTED SCREENPLAY

    Winner: Geoffrey Fletcher
    (Precious: Based on the Novel Push by Sapphire)


    BEST ART DIRECTION

    Winner: Avatar

    BEST CINEMATOGRAPHY

    Winner: Avatar

    BEST VISUAL EFFECTS

    Winner: Avatar


    BEST SOUND MIXING

    The winner: The Hurt Locker

    BEST SOUND EDITING

    The winner: The Hurt Locker

    BEST ORIGINAL SONG

    Winner: The Weary Kind (theme from Crazy Heart)
    from Crazy Heart by Ryan Bingham, T Bone Burnett

    BEST ORIGINAL SCORE

    Winner: Up (Michael Giacchino)

    BEST COSTUMES

    Winner: The Young Victoria

    BEST DOCUMENTARY FEATURE

    The winner: The Cove

    BEST DOCUMENTARY SHORT

    Winner: Music by Prudence

    BEST FILM EDITING

    The winner: The Hurt Locker

    BEST MAKE-UP

    Winner: Star Trek

    BEST ANIMATED SHORT FILM

    Winner: Logorama

    BEST LIVE ACTION SHORT FILM

    Winner: The New Tenants

    Источник:



    Читать еще в этой рубрике:



           
    реклама


    поиск

    свежий номер
    School English #6, 2011
    купить
    подписаться


    реклама



    партнёры
    FranCite

    ссылки



    Сайт является творческим продуктом ООО "Концепт". При использовании материалов ссылка обязательна.